Има различни видове туршии, които общо взето представляват ферментирали или консервирани зеленчуци. Характерни са за Балканите и Близкият Изток. Коренът на думата Турш може да се открие в персийският език със значение кисел. Тук ще ви представя рецепта или по-скоро технологията за направа на сурова ферментирала туршия.
А защо сурова и ферментирала туршия? Ами защото е по-полезна като съдържа пробиотици, които в случая се получават в процеса на ферментация. За полезните свойства на пробиотиците може да потърсите в гугъл, ще имате избор богат избор от статии за да се информирате.
Като цяло няма голяма философия в приготвянето на суровата ферментирала туршия, но е важно да спазвате правилата.
Относно това какви зеленчуци ще слагате, ами може да са най-различни. Лично аз залагам на корнишончета, карфиол, зелени домати, чушки, моркови, кервиз, зеле и т.н. В случая на снимката няма чушки, защото нямах под ръка когато правих тази партида.
Някои предпочитат зеленчука да е по-едро наряза, например някои не режат зелените домати а само ги дупчат. Други слагат морковите цели. Аз предпочитам да режа зеленчуците на по-дребни парчета, само краставичките оставям цели ако са дребни, ако са по-едри и тях ги нарязвам. Ако зеленчука ви е нарязан по на дребно, то туршията ще стане по-бързо.
В зависимост от количествата измит и подготвен зеленчук може да ползвате различни по големина съдове за ферментацията на туршията. Може да са големи буркани от 1,7 или 3 литра, може да е емайлирано/неръждаемо тенджере, или пък бидонче или каче. Ползвайте каквото ви е удобно. Лично аз ползвам пластмасови кофи от лютеница с вместимост 5 литра и стъклени буркани от 1,7 литра.
Напълвате съдовете със измитият зеленчук и добавете вода, като измервате точно колко вода ще се събере за да се изпълни съда. Примерно кофата от 5 литра не я пълня цялата със зеленчуци и вода, гледам водата да покрие зеленчука и да ми остане малко място, в което да събера голяма чиния или друго нещо, с което да затискам зеленчуците да не изплуват над водата (това е много важно, иначе ще почнат да омекват тези които са отгоре)
Важно е да знаете, че на този тип туршия и трябва само вода и сол, т.е солен разтвор от около 3-4%. Т.е на 1 литър вода се добавят 30-40 грама сол, най-добре едра морска сол.
Та примерно на кофата от 5 литра след добавянето на зеленчуците допълних точно 2 литра вода. Аз слагам приблизително 4% и ми е добре на вкус. Други искат да е малко по-безсолна и слагат 3% сол. Та 4% сол на 2л вода са 80 грама морска сол. Може да добавите и разтворите солта предварително във водата, така ще е по-добре. Дори и в началото да не се е разтворила добре солта не се тревожете.
След като се си наложили така зеленчуците в съдовете е време да чакате ферментацията им. Но е важно всеки ден да претаквате туршията. Аз и за това я правя в кофи от по 5 литра, защото са удобни. От едната кофа пресипвам водата в друга и после я връщам обратно в първата. Това се прави по 1-2 пъти дневно. А бурканите ги отцеждам в по-голяма купа, която след това изсипвам обратно в буркана.
В зависимост от условията, но след 10-20 дни туршията би трябвало да ви е готова. Тази на снимката горе и бяха необходими 10-тина дни.
Приятен апетит!
- 96 views